İnsanlığa Anadolu Topraklarının Bir Hediyesi BAĞCILIKTA MEKANİZASYON

Neredeyse tarihi kaynaklarına göre insanlık tarihi kadar eski olduğu tahmin edilen bağcılık , diğer özel tarımsal ürünlerde olduğu gibi Anadolu topraklarından dünyaya yayılmıştır.

Hali hazırda çok küçük bir bölge hariç ülkemizin her noktasında endüstriyel olarak yetişmesi mümkün olan yegane ürünlerdendir.

Şaraplık ve sofralık olmak üzere dünyaya mal olmuş özel çeşitlerimiz ile birlikte butik yada kurumsal olmak üzere onlarca işletme ile nitelikli faaliyetler yürütülmektedir.

Yaptığım işletme ziyaretlerinde şaraplık üzüm üretiminde yer alan bağcılık işletmeleri Tarımsal Üretimde Mekanizasyon konusunda en önemli yatırımları olan dar sıra aralarına rağmen insan iş gücünün dışında her türlü teknolojilerini işletmelerine taşımayı başarmışlardır. Bağ budama , ara çapa (hidrolik kumandalı) , yaprak alma makinesi , özel toprak işleme ve sap parçalama vb. gibi .Traktör olarakta kabinli traktörler başta olmak üzere belden kırma özel donanımlı traktörleri işletme parklarına eklemektedir.

Sofralık üzümde ise durum tam tersinde olup bağ arası pulluk ( köklere ihanet edercesine) , ağır traktörler toprak sıkışıklıklarını önemsemeden üretime devam etmektedir.