Bağ bahçelerde zorlu çalışma alanlarına özel basit yabancı ot mücadelesi çözümü DUYARGALI KÖK KESME BIÇAĞI

Başta sık dikilmiş sıralara sahip bağlar ile bodur ve yarı bodur meyve bahçelerinde en büyük sorun taşlı alanlarda yabancı otla mücadele etmekten geçmektedir .

Bu tür alanlarda üç farklı canlı yapı ( toprak ,ana bitki ve istenmeyen bitki ) ile birlikte arazilerde her zaman açıklanmasının mümkün olmadığı taşlar yer almaktadır . Özellikle bağ alanlarında bu taşların ısı yansıtma ve depolama yeteneği (radyasyon ve ışınım etkisi ile ) üzümün şeker oranını arttırması sebebiyle ortamdan uzaklaştırılması istenmemektedir.

Bu kadar farklı yapının bulunduğu tarımsal üretim alanında yıllardır mekanik olarak el aletleri ile yapılmakta olan bıçakla kesme imdada yetişmektedir .

Dar sıra aralarına dikilmiş bitkilerin zarar görmemesi için makine üzerine konumlandırılmış hidrolik duyargadan referansını alan bıçak kendi ekseni etrafında kısa bir tur atarak arazideki istenmeyen bitkinin kökünü keserek uzun vadede ortamdan uzaklaşmalarını sağlamaktadır .

İlgili ekipman basit prensipler ile daha az güç ihtiyacı ile hedefe odaklanırcasına başarıyla görevini tamamlamaktadır .

Buradaki asıl başarı sistem içinde yer alan 3 canlı ve bir cansız varlığı tanımaktan geçer