Tarımsal üretimin kontrollü üretim ortamları olan seralarda yoğun bakım sürecine atıf yaparcasına yoğun çalışmalar yürütülmektedir. Bu yoğunluk hızlı dönüşümü de beraberinde getirmektedir. Bu süreçte en büyük yardımcı özel toprak işleme makineleridir.

Son yıllarda artan nüfus , beslenme düzeninde değişiklikler ve şehir yaşamı sürekli üretim yapmayı ve taleplerin yerine getirilmesini hedeflemektedir. Doğanın kendi döngüsü içinde günler alan üretimler yapay kontrollü çözümler ile kısaltılabilmekte ve bu faaliyetlerin yürütülmesi için teknoloji başta olmak üzere her türlü mekanizasyon çözümleri kullanılmaktadır.

Üretimin kesintisiz devamlılığı için kontrollü ortam olan seralarda toprak üstü faaliyetler genellikle makine - ekipman ve çalışan faaliyetleri şeklinde olmaktadır. Bu süreçte kendi doğal dengesinin dışına çıkarılan toprak sıkışmak başta olmak üzere ortamda yer alan bitki artıkları vb. gibi materyaller ile uniform bir halden hızlıca uzaklaşmaktadır.

Bu sebeple seraların kendine özel hazırlanmış topraklarını aynı anda birkaç işlemi bünyesinde bulunduran özel toprak işleme makineleri ile hızlıca yeni sezona hazır hale getirmek mümkündür.
#gıda#sürdürülebilirlik#tarimvarsahayatvar#toprak#sera#tarımsalüretim