Bazen ürün üretmek için olağanüstü mühendislik metotlarının dışında basit fizik kavramlarını kullanmanız yeterli olabilir.
Tarımda güç kaynağı olan traktörler ve iş makineleri ekipmanlar ile birlikte kullanıldıkları zaman işletmeler için kazanç sağlamaktadırlar.

Diğer faaliyetler için başka ulaşım araçlarını kullanmak işletme açısından büyük kazanç sağlayacaktır.
Ekipman ile çalışan makinelerde en büyük sorun ağırlığın dengelenmesinden geçmektedir. Traktörlerde genel olarak bu işlem resimden görüleceği üzere (https://lnkd.in/dNR_kuR

) oluşan ağırlık dengesizliğini sağlamak için traktör önünde denge ağırlıkları konularak yapılmaktadır.

Çeki yeteneği ile çalışan ekipmanlar başta olmak üzere askı kolunun arka kısmında konumlandırılmış ekipmanlarda askı kolu bağlantı noktasından ekipman uzaklaştıkça ön akstaki ağırlık boşa düşmekte ve traktörün çeki yeteneği azaltmaktadır. Bu durumu absorbe edebilmek açısından daha fazla ağırlık yüklenmektedir.

Yüklenen ağırlık ENERJİ KAYBI ve akabinde VERİMSİZ ÇALIŞMA ile GÜVENLİK açısından büyük kayıp oluşmasına sebebiyet vermektedir.

BİLİM TEMEL KAVRAMLARI ÇOK DEĞERLİ VE KIYMETLİDİR. BU SEBEPLE İLK OKULDAN BAŞLAYARAK BU KAVRAMLARI ÖĞRETEREK HAYATA BAŞLAMALARINI SAĞLAMALIYIZ.
#Traktör