Her ne kadar son dönemde farklı üretim metotları ( topraksız tarım) türese de tarımsal üretimin en büyük değeri yerine kısa zamanda koyulması mümkün olmayan topraktır. Toprağın da en önemli gizli düşmanı yanlış yada zorunlu olarak yapılmak zorunda kalan mekanizasyon uygulamalarına karşı tepki olan toprak sıkışıklığı ve tarlalarda uygulanan özel çözüm TİTREŞİMLİ PATLATMALAR..

Bağ bahçelerde yoğun mekanizasyon kullanım sonucunda oluşan toprak sıkışıklığının oransal olarak daha yüksek seviyede açık alan uygulamalarında görülmektedir. Özellikle pulluk gibi çeki yeteneğine bağlı olarak çalışan ekipmanlarda pulluğun çalıştığı alt yüzeyde ekipmanın baskısı sonucunda geçirimsiz tabaka oluşmaktadır. Bir diğer durum ise tarlada kullanılan traktör + ekipman kombinasyonlarının toplam kütleleri sebebiyle tekerlek izlerinde oluşturdukları baskının neticesinde ortaya çıkmaktadır.

Toprak tanımı itibariyle üç boyutlu canlı ve dinamik bir ortam olup canlılara yaşam kaynağı sağlamaktadır.
Bu tür sorunların engellenmesi için yüksek verim elde etmeyi sağlayan basit bir prensipte çalışan TİTREŞİMLİ PATLATMALAR kullanılmaktadır.

Tarımsal üretim en önemli değeri olan TOPRAĞA SAHİP ÇIKILDIĞI SÜRECE sürdürülebilir bir hale gelmesi mümkündür.
#sürdürülebilirlik#toprakvarsahayatvar