Son yıllarda tarımsal faaliyetlerin yürütüldüğü işletmelerde özellikle hasat öncesi ve hasat devamında ki dönemde en büyük maliyetler her zaman insan iş gücüne dayalı faaliyetler sebebi ile yaşanmaktadır .

Traktörün icat edilmesi kadar değerli gördüğüm unsurlardan bir tanesi de verimliliğini arttırıcı ekipmanların traktöre bağlı olarak kullanılmasından geçmektedir. Özellikle elma gibi depolama ve nakil işlemleri mümkün olan meyvelerin hasadında forklift ataçmanları kullanımı oldukça artmaktadır .
Traktörün 3 nokta askı sistemine kolaylıkla montajı sağlanabilen forklift ataçmanı ( çiftçi dilinde portif) yine traktörde olmazsa olmaz güç çıkışlarından olan hidrolik sistemden beslenmektedir.

Sınıfında bir makineye ismini veren FORKLİFT iş makinesi olarak çok yetenekli olsa da özellikle bağ bahçe alanlarında liderliği arazinin gerçek sahibi olan TRAKTÖRE bırakmaktadır.

Bu bilgiler ışığında tarımsal mekanizasyonda işletme kaynaklarının verimli kullanılması esastır . Forklift ataçmanı ile traktörün yıllık olarak çalışma saati artmakta forklift yardımıyla büyük kasalara toplanan meyveler daha az fire ile soğuk hava depolarına taşınabilmektedir.

#tarimdahayatvar#tarimvarsahayatvar#antoniocarraro#bahçetraktörü