TOPRAK Sadece Tarımın değil bütün Dünya’nın en değerli varlıklarındandır.

TDK’ ya Yer kabuğunun, toz durumuna gelmiş türlü kütle kırıntılarıyla, çürümüş organik cisimlerden oluşan ve canlılara yaşama ortamı sağlayan yüzey bölümü diye tanımlanan TOPRAK var oldukları ve sağladıkları açısından bu tanımdan daha fazlasını içermektedir.

Milyonlarca yılda oluşan toprağa çeşitli kimyasallar (ilaç, gübre vb. gibi), aşırı su kullanımı ve akabinde erozyon ile yaptığımız ihanetin daha fazlasını mekanizasyonu yanlış kullanmak ile yapıyoruz.

Bağ ve bahçelerde gün geçtikte artan mekanizasyon faaliyetleri yanlış makine kullanımı ile toprak gibi CANLI YAŞAYAN BİR ORGANİZMAYA tamiri zor hasar veriyoruz.

Traktör icat edildiğinden itibaren bir asır süre geçmesine karşın halen ağırlığına göre seçim yapılması gelecekte ekipman ile yapılacak her türlü seçimde toprağa yapılacak işkenceyi de bünyesinde barındıracaktır. Traktör yapısı itibariyle çeki kancası dışında farklı güç kaynaklarını (PTO, Hidrolik ve gittikçe önem kazanan Elektrik) içermektedir.

Artan teknoloji ile birlikte traktör ağırlığı önemini kaybetmekte ve işe dönmeyecek ağırlığın gereksiz enerji israfına yol açtığı da içinde barındırmaktadır.

#toprakhayattir#tarimvarsahayatvar#tarimdahayatvar